.

.

KLUB CHOVATEĽOV FARBIAROV

Pri Slovenskom poľovníckom zväze

Memoriál Benedykta Gierszewskiego

sa konal od 02. – 05. 11. 2017 pri meste Kluszbork .

  

 Ako už tradične každý rok sa začiatkom novembra v Poľsku konajú Hubertovské  spoločné poľovačky na počesť sviatku sv. Huberta. Poľský klub posokowca využíva tieto poľovačky ako možnosť na organizovanie  medzinárodnej skúšky  farbiarov, na ktorej sa tohto roku zúčastnilo 10 psov z ôsmich štátov,  a to Nemecká, Maďarská, Česká, Poľska, Śvajčiarska, Talianska, Rakúska  a Slovenska.

     Každý klub reprezentoval 1 farbiara z vodičom, pričom domáci mali troch zástupcov. Za Slovensko sa zúčastnil  memoriálu Karol Smrek ml. z BF BRYXOM od Uja Laca a rozhodcovia Tibor Gešvandtner a Ján Maruščák.  Počas troch dní boli psi nasadení na 50 prác, pričom dohľadali  20 kusov diviačej a jelenej zveri. Mimo delegovaných psov  boli ako kontrolné psy použité tri dobré zapracovaná mladé farbiare, ktoré po absolvovaní PF tu mali možnosť urobiť IHF  ( v Poľsku je problém z rozhodcami, majú ich málo ). Kontrolné psy boli  20 krát nasadení a dohľadali  9 kusov zveri.

    Vo väčšine to boli veľmi náročné  dohľadávky z dôvodu, že sa často strieľalo na zver v pohybe , zver aj po postrieľaní bola niekedy durená duričmi  a tak  vzdialenosti  na stope boli dlhé  plus náročné terény, bažiny, jazera, veľmi frekventované cesty, viac krát sa stalo, že v jednej stope išli  2 poranené kusy, na nástreloch  vývrhy z iných  ulovených kusov, vlečky po  strelenej zveri. Pre psy ako aj vodičov bolo podujatie fyzický  náročné, lebo za deň mnohý absolvovali 2 až 4 dohľadávky. Aj tu sa preukázala opoctatnenosť účasti farbiara pri takomto spôsobe poľovania. A tak, ako to povedal vedúci miestneho nadlestníctva , že na jednej strane  sa veľmi teší z predvedených výkonov farbiarov , ale na druhej  je smutný z toho , že práve farbiari svojimi výkonmi  na tomto memoriáli  ukázali, ku koľkým  poraneniam  zveri dochádza a sú prehlasované ako nedohľadatelné.  

   Aj tu skúsené  farbiare dokázali, že im nerobí problém realizovať 2 - 3 dohľadávky za deň na rôznych druhoch zveri. V prvom rade dohľadávajú nie určitý druh zveri ale chorú, zranením stresovanú zver. Pod skúseným psom nemyslím len starého farbiara, ale môže to byť mladý farbiar s dostatočným množstvom dohľádavok. Uvediem príklad: dvojročný  kontrolný pes, bavorský farbiar ATAMAN z Krajiny Przodkow s vodičom Rafalom Malecom dohľadal jelenicu   na 24 hodinovej starej stope 2,5 km dlhej s 300 m vrátistopou a 400 m durením a stavaním. Pes na stope pracoval z úplnou istotou. Náš zástupca mal 4 nasadenia, dohľadal 1 kus v III.  cene s počtom 65 bodov. Poľský  organizátori nevyhlasujú víťaza, tvrdiac ,že víťazom je každý pes, ktorý sa zúčastní a dohľadá zver.

   Poľským kolegom chcem aj touto cestou poďakovať a pogratulovať  k veľmi dobre zorganizovanému podujatiu, ktoré aj nám ukázalo ako možno farbiare využiť po spoločných poľovačkách v prospech vodičov farbiara ako aj organizátorov  spoločných poľovačiek a hlavne poranenej zveri.

  

                                                                                                      Tibor Gešvandtner

HANOVERSKÝ FARBIAR BAVORSKÝ FARBIAR

Prihlásenie

Registrácia | Zabudnuté heslo

KLUB
CHOVATEĽOV
FARBIAROV

SPRAVODAJ

SPRAVODAJ 2021

Propozície akcií

plagat2.jpg, 9,8kB

Klubové PF 2021

© 2010 Mediahost.sk | Návštevy: Dnes:287 | Celkom: 930109 | Online: 6