VII. ročník Memoriálu Benedykta  Gierszewskiego 2012

Polski zwiazek lowiecki usporiadal už tradične začiatkom novembra v poradí VII. M.B.G. kedy sa v Poľsku koná Hubertovské poľovanie. V okolí mesta Kluszbork lovilo na cca 40 km2 na spoločných poľovačkách zhruba 300 poľovníkov.

Memoriálu sa zúčastnilo 7 psov. Štyri domáce a po jednom z Maďarska, Česka a Slovenska. Naše farby hájil z poverenia KCHF Ing. Jozef Ďuriš ml. so sukou BF CIRA Vrátna dolina a rozhodcovská dvojica Tibor Gešvandtner a Bc. Ferdinand Hlinický. Fullservis vodičovi na vlastné náklady zaisťovali Ing. Jozef Ďuriš st. a Mgr. Ján Maruščák.

V piatok večer si náš vodič vylosoval poradie na stanovišti s číslom 4. V sobotu ráno si po slávnostnom otvorení vylosoval prácu číslo 3, čo znamenalo, že bude dohľadávať zranenú danielku (podľa strelca na mäkko). Po viac ako 4 hodinách starej stope šla zhruba 1,5 km keď začala na remeni hlásiť a dožadovať sa vypustenia. Rozhodcovia dali pokyn na vypustenie z remeňa a suka začala intenzívne hlasito duriť až sa jej hlas postupne stratil v diaľke.  Pri hľadaní suky, niekoľko strelcov ktorí robili v ten deň už tretí pohon, potvrdili, že videli ako suka hlasito durí danielku. Jeden z nich potvrdil, že počul asi 3 km od vypustenia hlásiť na mieste v mladniku suku. Po príchode do tých miest bola suka nájdená a na povel vodiča aby ukázala danielku, ho zaviedla spolu z rozhodcami a koronou k asi 300 m vzdialenej už zhasnutej danielke. Podľa výzoru krku jej k tomu značne pomohla, pretože nebola postrelená na mäkko ale na prednú nohu. Táto práca sa poľskému aj českému rozhodcovi veľmi páčila a CIRU ohodnotili v skúšaných disciplínach známkou 4. Čo jej nakoniec vynieslo celkové víťazstvo na MBG. Mimo to ešte v ten deň, po tejto úspešnej dohľadávke danielky, dohľadala ešte aj jelenicu, ktorá bola asi 200 m od nástrelu zhasnutá a to aj napriek tomu, že mala poranené pravé oko a natrhnuté ucho. Pre krátkosť stopy táto práca nebola hodnotená.   V nedeľu bola suka nasadená na dohľadávku vraj väčšieho diviaka, ktorého už v sobotu dohľadávali s iným psom. Suka šla podľa GPS 6 km po 20 hodín starej stope. Počas celej dráhy stopy nespozorovali odtlačok ratice veľkého diviaka ale iba lanštiaka, ktorý ani raz nezaľahol. Po príchode na cestu - (kde stála v sobotu línia strelcov), kde bolo veľa farby sa suka začala točiť v kruhoch a nepokračovala ďalej. Keďže strelec tvrdil, že je to veľký jedinec a nič také tam dostrelené nebolo, dali to nášmu vodičovi pre istotu preveriť. Nuž možno veľké zväčšenie ďalekohľadu, alebo strach z naježeného lanštiaka spôsobili v očiach strelca nevídaný vzrast diviaka.

Keď po 6 km na remeni a 4 km späť skratkou k autu podľa GPS, požiadal ich domáci o preverenie ešte jedného diviaka na ktorého strieľali v sobotu okolo 12 hod. Podľa neho je určite kus zasiahnutý. Náš vodič súhlasil, ale s podmienkou, že pôjde po stope maximálne 2 km. Po overení si nástrelu suka začala pracovať na stope 26 hodín starej. Asi po 100 bola prvá farba. Potom nasledovala stopa k ceste kde stál posed okolo ktorého prešla na 5m. Okrajom cesty sa suka pobrala smerom kadiaľ odvážali už ulovenú zver, to všetko zneistilo vodiča či ide správne. Nechal ju však pracovať a po prejdení 100 m suka došla k zhasnutej lanštiačke strelenej na mäkko. Celková dĺžka stopy bola podľa GPS 500m. Výrok Poliakov po dohľadaní - "čínsko tomu uviežič" - ťažko tomu uveriť - hovoria za všetko. Klobúk dole nad výkonom suky cieľavedomosťou a vytrvalosťou vodiča.

ukazuje sa, že MBG je náročné podujatie. Psi a hlavne dobré psi majú možnosť vyniknúť. Zranená zver sa tu správa nepredvídateľne, nakoľko sa loví v pohonoch a je strelcami a honcami rôzne rušená. Ďaleko uniká, stopy sú križované množstvom zdravej, ranenej či už ulovenej a ťahanej zveri. Možnosti dohľadávok za dva dni bolo dostatok. Z 19 nasadení bolo 9 úspešných, 5 sa nedalo hodnotiť lebo boli v ďalšom pohone ulovené a 5 bolo rozhodcami vyhlásených za nedohľadateľné. Zo 7 psov boli dva hodnotené v I. cene a jeden v III. cene. Ostatné 4 i keď zver dohľadali, pre nesplnenie limitu stária či dĺžky stopy neboli hodnotené v cene. Takéto dve práce rozhodoval aj náš rozhodca Bc. Ferdinand Hlinický. Jedného diviaka na strmeň krku a druhého škrabnutého na sánke.

Na záver chcem poďakovať všetkým Poľským priateľom, na čele s predsedom, ktorý VII. ročník MBG organizoval, za srdečnosť akou nás privítali, rozhodcom za korektnosť s akou posudzovali a poďakovať sa hlavnému rozhodcovi Jánovi Kierznowskemu prajeme veľa zdravia.

fotogaléria

Tibor Gešvandtner