Klub chovateľov farbiarov pre splnenie chovnosti u bavorských a hanoverských farbiarov stanovil tieto podmienky.

I.

a) Výstavné ocenenie v zmysle platného štandardu – výborný, alebo veľmi dobrý (minimálny vek v deň výstavy 12 mesiacov),

b) plnochruposť,

c) úspešné absolvovanie základného výberu do chovu (bonitácie) vo veku minimálne 18 mesiacov v deň výberu v stanovenom bodovom limite.

II.

a) Úspešné absolvovanie PF v I. alebo II. cene,

b) úspešné absolvovanie IHF v I. alebo II. cene,

c) preukázanie hlasitosti na živej zveri (durenie, stavanie).

III.

Negatívny výsledok dysplázie bedrových kĺbov (DBK) po röntgenologickom vyšetrení (RTG).  Za negatívny výsledok dysplázie sa považuje stupeň 0/0 (A/A), 0/1 (A/B), 1/0 (B/A), 1/1 (B/B). Minimálny vek jedinca pre vyšetrenie je 12 mesiacov. Vlastník psa alebo suky znáša náklady na vyšetrenie RTG-DBKa náklady centrálneho hodnotenia na Univerzite veterinárskeho lekárstva.

IV.

DNA profil psa/suky. Majiteľ jedinca, ktorého chce zaradiť do chovu, je povinný zabezpečiť odber vzorky – ster z ústnej dutiny, na overenie jeho pôvodu DNA testom. Až po stanovenom výsledku DNA profilu budú pes alebo suka zaradené do chovu.

Pre použitie v chove v nasledujúcom období – od  1.11.2015 musia všetky chovné jedince mať  vyhodnotený test DNA.  Jedinec musí mať v čase odberu vzorky pečiatku „ chovný pes/suka“ v Preukaze  pôvodu psa. Vyhodnotenie vzorky v tomto období do 31.10.2015 hradí klub.

Po tomto období t.j. od 1.11.2015 si vyhodnotenie vzorky  u chovných aj nechovných jedincov majitelia platia sami.

Sumu 35 € prevezme odoberajúci člen výboru.

Vzorky budú odoberať členovia výboru a kontrolnej komisie pri akciách klubu (výstavy, chovné zvody),prípadne na základe osobného dohovoru.

Pri odbere  majiteľ predloží  Preukaz pôvodu psa a jednu kópiu preukazu, indentifikácia psa/suky bude prevedená buď  podľa čipovania alebo  tetovania(čitateľného) . Vzorky na vyhodnotenie zasiela člen výboru.

V.

Začatie a pôsobenie v chove (párenie) po splnení podmienok uvedených v bodoch I.– IV. je možné:

a)  suke od dosiahnutého veku minimálne 24 mesiacov, do maximálne 8 roku dosiahnutého

v kalendárnom roku,

b)  psovi od dosiahnutého veku minimálne 24 mesiacov, do maximálne 9 roku dosiahnutého

v kalendárnom roku,

VI.

Poradca chovu môže:

a)      pri pracovne vynikajúcich jedincoch, ktoré sú v dobrej kondícii, dať súhlas pôsobenia v

chove o jeden rok dlhšie,

b)      vyradiť z chovu jedince charakterovo slabé, nervózne, bojazlivé s nevýraznou chuťou do

práce. Charakterové vlastnosti zapisuje rozhodca z výkonu v preukaze pôvodu psa do kolonky „poznámka”,

c)      na základe prejednania návrhu výboru KCHF, vyradiť dočasne, alebo natrvalo jedince,

ktoré nepreukazujú praktickú činnosť a majitelia nenahlasujú aktivistovi evidenciu (ročné hlásenie) o dohľadávkach a poradcovi chovu hlásenie o párení, vrhu a o vážení šteniat.

SPRAVODAJ 2017

Pohár SPZ - 2017