Mladí vodiči a chovatelia farbiarov sa stretli v Trebostove.

Z myšlienky bratov Vladimíra a Romana Buocikovcov a ich priateľa Romana Lacha z Moravy, sa uskutočnil prvý ročník stretnutia farbiarov v Trebostove. Na základe rozposlanej pozvánky na internete, telefonicky a pri osobnom styku záujemcov, sa na chate PZ Čechrenica Trebostovo, asi 4km v doline zišlo 25 priaznivcov chovu farbiara na Slovenku. Prezentovali sa priatelia z Moravy, Hornej Nitry, Oravy a Turca. Viacerí sú zaregistrovaní na internetovej stránke =lovu zdar= a preto pozvanie prijal aj jej administrátor Dodo Horváth osobne. Pozvanie prijali skúsení vodiči a funkcionári klubu aktivista VÚC Žilina Ing. Peter Grellneth, aktivista Turca Janko Urban a vodič Vlado Húšťa. Akcia sa konala od piatku 29.7. do nedele 31.7. 2011. Hlavný program sa konal v sobotu 30.7.2011. Prítomných privítal Vladimír Buocik st., dlhoročný funkcionár PZ, ktorý nás podrobne oboznámil s históriou, vznikom PZ, vyskytujúcou sa poľovnou zverou, predstavil zaujímavé trofeje a príbeh výstavby poľovníckej chaty, kde sa stretnutie konalo. PZ má dve chovné sučky BF BRITA spod Viechy, majiteľ Libor Bodjan, DONA spod Oravského hradu, majiteľ Roman Buocik a jedného chovného psa BF JAGO Dravecká dolina, majiteľ Vladimír Buocik. Po občerstvení a podaní vynikajúcej grilovanej klobásky sa začala neviazaná zaujímavá debata. Táto sa niesla v duchu výmeny skúseností vodičov pri dohľadávkach. Aj príbehy a osvedčené spôsoby práce s farbiarom v podaní nestorov zaujali prítomnú , nastávajúcu mladú generáciu vodičov. Zaujímavú debatu prerušilo až podávanie klasického poľovníckeho gulášu a silný dážď. Všetci sme sa presunuli do chaty, kde vytrvalci pokračovali v rozprave až do nedeľného poobedia. Pri lúčení a odchode do svojich domovov, sa účastníci vyjadrovali pochvalne o priebehu akcie, priali jej dlhú budúcnosť a tešia sa na stretnutie v hojnejšom počte na budúci rok.

Roman Buocik

SPRAVODAJ 2020