.

.

KLUB CHOVATEĽOV FARBIAROV

Pri Slovenskom poľovníckom zväze

V. ročník memoriálu Benedykta Gierszewskiego

 Poľský klub posokovca organizuje, na počesť bývalého predsedu klubu, kňaza Benedykta Gierszewskiego, každoročne medzinárodné skúšky farbiarov pod patronátom Oblastného riaditeľstva štátnych lesov Katovice v nadlesníctve Kluczbork.

 Skúšky sa konali od 5. – 8. novembra 2010. Centrum skúšok s ubytovaním bolo v hotel Zajazd v mestečku Pokoj, kde sme sa v piatok večer prezentovali. Náš klub reprezentoval vodič František Vrlík so sukou BF ASTA z Pukanca, Rajmund Rapaič a Ing. Peter Grellneth ako rozhodcovia a Ing. Ivan Horňáček. Skúšky sa konajú vždy v období takzvaných Hubertovských( 3.11.) poľovačiek, aby bol zabezpečený dostatok prác pre väčší počet farbiarov.


 Na skúšky sa dostavili títo vodiči, zástupcovia klubov, ktoré sú členmi ISHV.

HF ATMA z Jelení louky, vodič Veronika Hubíkova ČMKCHB, Česko.
HF BACKY Loncsikai, Wolfgang Karl HIRSCHMANN, Nemecko.
BF IGOR Hraples, ZILAI János, Maďarsko.
BF ASTA z Pukanca, František Vrlík, KCHF Slovensko.
BF ARIS z Tymbarskiej Kniei, Jaroslaw Dabrowski, klub Posokovca, Poľsko.
BF GAZDA z Jeleniego Zdroja, Mariola Orzelska, klub Posokovca, Poľsko. Druhá v poradí.
BF Kastor znad Warcianskich Tatarakow, Wojciech Galwas jr., klub Posokovca, Poľsko.
BF ORNETA Conductus, Stefan Kusz, klub Posokovca,Poľsko.
BF TORES z Klanu Posokowcov, Ryszard Staniak, klub Posokovcov Poľsko. Víťaz 5. roč.

 Práce posudzovala medzinárodná rozhodcovská komisia na čele s hlavným rozhodcom Jankom Kierznowskim, predsedom klubu Posokowca. V piatok bolo vykonané losovanie poradia, podľa ktorého nastupovali vodiči k losovaniu prác.


 V sobotu sa celá skupina, asi 25 vozidiel, presunula do lokality horáreň Swieciny, kde sa po vylosovaní poradia prideľovania prác čakalo na hlásenia postrelov a výjazdy rozhodcov, vodičov a koróny na jednotlivé práce do okolia asi 70 km. V prvý deň v sobotu, sa konali poľovačky s nátlačkou so psami na 8 miestach. Osem vodičov malo pridelené práce, z nich dve sa po overení nástrelu započali až na druhý deň.  BF GAZDA z Jeleniego Zdroja, 5 ročný farbiar s vodičom Mariola Orzelska. Dohľadali zhasnutú jelenicu s remeňovou prácou 1000 m. Obsadili 2. miesto. Podľa vyjadrenia zahraničného strelca práca prebiehala asi takto: „Prišla akási skupina ľudí a nedovolili mi zobrať zbraň. Nasadili psa na nástrel, asi hodinu sa neohlasovali a po 1 km na remeni prišli k zhasnutej jelenici. Vodič obdŕžal zálomok, jelenica posledný hryz a vlastnícky zálomok. Potom ju vyvrhli a vytiahli na cestu“. Šťastný strelec sa potom večer dostavil na hotel a verejne srdečne poďakoval Mariole za dohľadanie jelenice, vďaka čomu sa stal kráľom poľovačky. Odovzdal jej darček a pozvanie na poľovačku do jeho revíru. Tak ocenil prácu psovoda a farbiara. BF TORES z Klanu Posokowca., 4 ročný farbiar s vodičom Ryszard Znak. V priebehu remeňovej práce našli kúsok čreva, čím sa potvrdila správnosť postupu a možnosť úspešného dohľadania. Po 1500 m prišli na ležovisko, kde bolo zhasnuté prasa. Stali sa víťazom memoriálu.


 Iba tieto dve práce boli hodnotené. Psy boli nasadzované aj v nedeľu z 9 kôl poľovačiek. Nepotvrdili už viac vážnejšie poranenia a tak rozhodcovia prehlásili ostatné práce za nedohľadateľné. Vodiči po 2-3 km sa vracali na posledné miesta a potvrdzovali správnosť postupu farbiarov. Nech za všetky prípady prehovorí práca vodiča zo Slovenska, ako uvádza Wojciech Galwas vo svojom referáte o priebehu skúšok:

 „ASTA z Pukanca, skúsená 8 ročná suka BF, so skúseným vodičom Františkom Vrlíkom zo Slovenska. Mali pridelenú prácu v sobotu večer. Pre rýchle zotmenie sa po overení nástrelu rozhodli pracovať na stope až v nedeľu ráno. Suka bola nasadená na dohľadanie 60-80 kg diviaka na ktorého bolo vystrelené cez husté kriaky na vzdialenosť 20 m guľou ráže 30-06. Na nástrele sa nenašli žiadne znaky iba zápory a prvá farba bola nájdená asi po 100 m. Prvé 3,5 km stopy prebiehalo rýchlo, farba sa nachádzala vždy po niekoľkých 100 m. Boli to iba jednotlivé kvapky farby v stope medzi raticami, žiadne oterky sa nenašli. Ako to už pri dohľadávke diviaka býva, stopa viedla cez najviac zarastené miesta. Potom aj tie drobné kvapky sa stratili. Po prejdení skupiny, ktorá pozostávala z farbiara, vodiča, rozhodcov, koróny a miestneho lesníka, ktorý je mimochodom skúsený vodič Ogara, asi 5 km neboli potvrdené žiadne znaky, ktoré by potvrdzovali správnosť postupu farbiara, sa vodič vrátil na posledné označené miesto farby. Suka potvrdila správnosť postupu a doviedla vodiča opäť na miesto, kde bola ukončená práca. Po 4 hodinách a prejdení asi10 km bola práca ukončená s hodnotením ľahké poranenie, práca nedohľadateľná. Pravdepodobne sa jednalo o nízku ranu na hruď (pravdepodobne iba časťou strely) bez zásahu dôležitých orgánov“. Je potrebné ešte dodať, že práca prebiehala za stáleho dažďa a maximálne sťažovala prácu vodiča, ktorý nazbieral množstvo vody pri nasledovaní psa cez húštiny. Po ukončení práce bolo potrebné vykonať preventívne opatrenia na odvrátenie nasledujúcej choroby. Ešte že máme na Slovensku osvedčené metódy, ktoré poznajú aj poľskí priatelia.  Mimoriadne priateľská pohoda na slávnostnom večernom vyhlásení výsledkov s odovzdaním množstva cien pre každého účastníka ukončila jubilejný 5.ročník memoriálu. Poľskí priatelia ako aj všetci účastníci veria že nedostatok kvalitných prác, kde môže farbiar ukázať svoje kvality bol iba náhodný a budúce ročníky sa budú niesť opäť v spokojnosti vodičov a priateľov farbiara nad kvalitou predvedenej práce. 


 Ďakujeme Vám priatelia za výbornú atmosféru a priateľské posedenia počas celých skúšok. Tešíme sa na ďalšie priateľské stretnutia .


                                                                                                                              Ing. Peter Grellneth.

HANOVERSKÝ FARBIAR BAVORSKÝ FARBIAR

Prihlásenie

Registrácia | Zabudnuté heslo

KLUB
CHOVATEĽOV
FARBIAROV

SPRAVODAJ

SPRAVODAJ 2020

Propozície akcií

plagat2.jpg, 9,8kB

ŠVF Žilina - Stráňavy 2020

© 2010 Mediahost.sk | Návštevy: Dnes:344 | Celkom: 748085 | Online: 9