Vlk a Blesk Krigov

Poľujem v revíri, kde vlk a medveď je jeho súčasťou, takže psi ktoré som odchoval mali s touto zverou skúsenosti. Môj psík Blesk tiež nie je vínimka. Vlkov už dohľadával tri krát z toho jeden krát úspešne a stretnutí s medveďom sme mali viac ako mi bolo milé, na šťastie dopadli bez ujmi na zdraví. No to, že mi Blesk pomôže uloviť vlka som nepredpokladal. V to ráno 4.11. tohto roku som šiel do lesa s cielom uloviť vysokú zver. Nedarilo sa , zamieril som si to nad Čierny Váh s nádejou, že tam nejakú zver stretnem. Bolo okolo 7,00 hodiny ráno. Kráčal som lesnou cestičkou na malú lúčku, pes vedľa mňa bez remeňa na volno. Tesne pred lúkou zo stromov vzlietli krkavce a orol. Šuchot ich krídel preťal ticho, ktoré okolo vládlo. Pohľadom do lúky mi zostalo srdce stáť. Nejakých 60 metrov predo mnou  bol vlk, otočený chrbtom ku mne. Pri šume krídel zdvihol hlavu a začal sa otáčať mojim smerom. Strielaj, okamžitá myšlienka, ale? Puška na chrbte, dať ju dole, zložiť krytky z puškohľadu, odistiť, zaklaknúť, zamieriť a odpáliť. Povie sa to ľahko, no skús to urobil za 2 sekundy. Keď som siahol po puške Blesk vyrazil. Čo sa dialo potom na to doposial spomínam. Vlk bol celý vyblatovaný a pozeral na bežiaceho psa. Kto z nás troch bude rýchlejší. Keď som to odpálil psa som v puškohľade nevidel iba dúfajúc, že guľka ho nezasiahne a bude pri vlkovi skôr ako on. Rana bola dobrá, komorová. Vlk vyskočil, po dopade sa dva krát otočil, ďalší výskok, dodad a zostal ležať. Pes zarazil nejakých destať-pätnásť metrov od neho. Okamžite som prebil a urobil niekoľko krokov smerom k ním. To už ale Blesk začal na vlka štekať, chytil ho pod krk a zalomcoval. Teraz môžeš, teraz už hej. Vlk vážil 39,4 kg, lebka po vyvarení ma okolo 41,8 boda. Strielal so puškou 30-06, nabojom s 11,7 g, napriek tomu sú v koži iba dve dierky. Viem, že za ulovenie vlka sa môžem poďakovať Bleskovi. Ak by nebol zaujal vlkovu pozornosť nestačil by som vystreliť. Prečo to urobil neviem, ale aj takýmto nevšedným konaním Vás môže farbiarik prekvapiť. Lovu zdar a farbiarom zvlášť.

Jaro Hudáč

KVF Sielnica 2019