Skúšky farbiarov o Pohár Slanských vrchov

Po dlhšej odmlke potešila správa o poriadaní regionálnych skúšok farbiarov ako vynikajúcich poľovných psov – stopárov. Slovenská poľovnícka komora a jej obvodná zložka vo Vranove, Klub chovateľov farbiarov a Lesy SR, š. p. OZ Vranov n.T  usporiadali v dňoch 15.-17. októbra 2010 I. ročník skúšok farbiarov o Pohár Slanských vrchov.

Centrom skúšok boli priestory penziónu Opál v Zamutove. Svojím prostredím a starostlivosťou personálu i organizačného štábu boli vytvorené pohodové podmienky pre súťažiacich, rozhodcov i záujemcov z radov divákov. Dobré poveternostné podmienky a spolupráca s uživateľmi poľovných revírov na veľkom teritóriu zabezpečili, že počas lovu v tieto dni sa náhodné postrely okamžite hlásili do centra skúšok a súťažiace psy boli pripravené nastúpiť  k dohľadaniu zveri a záchrane diviny.

V období  čakania na hlásené postrely sa čas využíval k odskúšaniu psov na položených umelých stopách starých 18 a viac hodín v dľžke 1000 m a z výcvikovej discipíny posliedky s odložením a zachovania pokoja po výstrele. Umelá stopa obsahovala v sebe záludnosti vo dvoch pravouhlých lomoch, v jednej vratistope a v troch položených znakoch v stopovej dráhe, ktorých  nájdenie vodičom vylepšovalo počet získaných bodov a potvrdzovalo správne sledovanie stopy.

Víťazom sa stal bavorský farbiar CIRIO z Dudnísk, SPKP 8526/08 s vodičom Ing. Bystríkom Kiskom, ktorý obstál na umelej i prirodzenej stope presvedčivo. Na stope postreleného jeleňa - ihličiaka  pracoval správne až po ležisko 800 m, kde zver zdvihol  a po uvolnení z obojka hlasito duril 250 m a následne hlasito staval v dľžke 32 minút do dostrelenia. Jeleň mal priestrel svalu pravého behu  v lýtkovej časti bez porušenia kosti. Treba podotknúť, že v stopovej dráhe až po ležisko jeleň nefarbil. Úhrnom získal v I. cene 405 bodov. Práca bola ukážkou využitia schopností psa pri správnom vedení majiteľom a vodičom, ktorý dokázal nájsť si primeraný čas na prípravu psa napriek nemalej záťaži v rámci podnikateľskej činnosti. Všetka česť! A potvrdenie, že všetko sa dá skĺbiť, ak je vzťah a pevná vôľa.

Na druhom mieste sa umiestnila suka bavorského farbiara  HEJDA Trium Slecs, SPKP 8699/10 s vodičkou Gabrielou Šarlinovou so ziskom 285 bodov v III. cene. Tým dokázala, že úloha vodiča farbiara nie je len doménou mužov. Lepšiemu hodnoteniu zabránila kratšia stopová dráha (400-500 m) na konci so zverou už bez známok života. Suka nemala možnosť duriť a stavať zver. Išlo o daniela - ihličiaka.

Ostatní štyria súťažiaci úspešne zvládli posliedku i práce na umelej stope. Všetci  dostali možnosť pracovať aj na stope ranenej zveri. Žiaľ rozhodcovia vo všetkých prípadoch museli konštatovať buď  veľmi ľahké poranenie zveri, alebo chybenie zveri a teda prehlásiť zver za nedohľadateľnú.

Skúšky potvrdili, že máme snaživých vodičov, ktorí vo väčšine prípadov dokazovali schopnosť správne pracovať s farbiarom a sú dobrým základom pre vytvorenie predvoja učiteľov k výchove a usmerňovaniu nových – mladých vodičov farbiarov.

Ing. Branislav Baka

hlavný rozhodca