DITA a jej prvý dohľadaný vlk

Bola sobota ráno, keď mi zazvonil telefón. Bol to kolega Karol z našej PS.  Opisoval mi ako si ráno ešte za tmy sadol na posed a pomaly čakal na brieždenie. Nič nechodilo a tak sa už chcel pobrať domov. Bolo asi 7:25 keď zbadal na kraji lesa pohyb. Spozornel - vlk! Keďže bolo 2.októbra a podľa nového zákona je upravená doba lovu, nezaváhal a pri prvej príležitosti vystreli. Strieľal na vzdialenosť cca 100m raž 7x64. Vlka po rane otočilo a dal sa do prudkého behu. Stretli sme sa na chate a celé sme si to ešte raz prebrali. Už aj chcel ísť a dohľadávať. Môj svokor Tibor ho upokojil aby sa nebál, že sa pôjde dohľadať ale je to predsa len vlk a to mu treba nechať čas aby sme ho zbytočne zavčasu nezdvihli (dodal, že to ale platí pri každej zveri. Je lepšie počkať ako ísť dohľadávať príliš skoro, môžeme sa tak vyhnúť tomu, že sa takáto zver zdvihne a uniká často aj pár kilometrov alebo sa nedohľadá vôbec). Tak sme si dali na chate raňajky vypili kávu a zhruba 4 a pól hod. po rane sme sa vybrali na stopu. Karol nám ukázal kde zhruba vlk stál keď naň strieľal. Na nástrele sme nič nenašli. Prišiel čas pre sučku. Je to mladá 15 mesačná farbiarka, tak som mal obavy, ako na stopu vlka zareaguje. Sučka preverila nástrel a po chvíľke ukázala prvú farbu. Postupovali sme po stope ale veľmi pomaly a opatrne. Doslova s kroka na krok sme postupovali krížom cez luku až do potôčika lemovaného smrekovou remízkou, ktorá delila jednu luku od druhej. Zhruba po 15 m suka zastala a začala vetriť pred sebou vysokým nosom. To už môj svokor vlka zbadal, tu je rovno pred nami. Bol už zhasnutý. Na prekvapenie všetkých po veľmi dobrej rane prešiel vlk čosi cez 300m. Radosti bolo kopec. Nastalo odovzdávanie zálomku a pasovanie za lovca vlkov. Pobrali sme sa na chatu a ako sa patrí to aj oslávili.

Ján Maruščák

KVF Sielnica 2019