Výcvikový kurz vodičov farbiarov na Kyslinkách v dňoch 25.6.-26.6.2010

Novozvolený výbor Klubu chovateľov farbiarov spádovej oblasti z Banskej Bystrice mal v pláne činnosti na rok 2010 zorganizovať výcvikový kurz vodiča farbiara, pre záujemcov spádovej oblasti a aj pre členov klubu chovateľov farbiarov v prípade záujmu z inej spádovej oblasti Slovenska.

Podujatie sa uskutočnilo v lokalite Kyslinky v zariadení Lesov SR, š.p. Banská Bystrica    OZ Kriváň, v ubytovacom zariadení „RD Kyslinky“

Popoludní v piatok 25.6.2010 sme sa pomaly schádzali zo všetkých kútov Slovenska, ba dokonca aj jeden priateľ Jirko Skácil z Čiech. Nakoniec sa nás zišlo 40 účastníkov so 15 psíkmi. Po srdečnom zvítaní, zoznámení, ubytovaní, predseda spádovej oblasti Banskej Bystrice, Ing. Kubanda oficiálne zahájil výcvikový kurz. Prvou disciplínou bola práca v revíri a to správne založenie umelej stopy, kde si mohli účastníci kurzu sami založiť umelú stopu s tým, že na druhý deň bude vyskúšaný ich psík na danej stope. Odborný výklad skúšobného poriadku predbežných skúšok, zabezpečovali lektori Ing. Kubanda, Ing.Grellneth, p. Rapaič a Ing. Chvála.

Po chutnej večeri  pokračoval výcvikový kurz prednáškami Ing. Grellnetha a p. Rapaiča, tradície,etika, skúsenosti z vyšších skúšok na Slovensku a v zahraničí. Samozrejme prednášky boli okorenené ich neopakovateľným humorom a ich svojským interpretovaním. Po oficiálnej prednáške pokračovala družná debata, ktorá skončila až  v skorých ranných hodinách.

V sobotu ráno 26.6.2010 po chutných raňajkách, výcvikový kurz pokračoval prácou na umelých stopách, ktoré si založili účastníci kurzu v piatok. Prácu na stopách posudzovali rozhodcovia z výkonu:  Ing. Kubanda,  Ing. Grellneth,  p. Rapaič,  Ing.  Chvála,  p.  Mihálik,     Mgr. Kardhordó. Každý účastník kurzu ktorý mal psíka, prešiel po práci na umelej stope na výcvik na TG trenažéri, ktorý ovládali a technicky zabezpečovali, priatelia Tibor Gešvandtner, Ján Maruščák, Erik Gešvandtner a strelec Karol Chvála.

Práca na TG trenážéri spočívala: priloženie psíka na nástrel, práca na umelej stope cca 200 krokov dlhej, vypustenie z ležoviska, stavanie, durenie atrapy  jeleničky a imitovanie dostrelenia, pochvala psíka.

Po ukončení disciplíny všetci účastníci vysoko a kladne hodnotili „vynález TG trenažér“  Tibora Gešvandtnera, a potvrdili hodnotenie, ktoré je propagované aj na našej webovej stránke.

Účastníci výcvikového kurzu po kvalitnom obede sa rozlúčili a okolo 16: 00 hod. sa rozišli do svojich domovov.

Záverom musím poďakovať všetkým čo svojou troškou prispeli k zdarnému priebehu tohto kynologického podujatia. Všetkým prajem veľa zdaru a radosti so svojimi štvornohými pomocníkmi. A dúfam čoskoro dovidenia.

Farbiarom zdar na ďalšom podujatí

Mgr. Ladislav Kardhordó

foto viď galéria