Útok vlka na farbiara

Utorkové ráno 8.1.2019 čas 8,05 hod všade dookola kopec snehu predo mnou stráň, rúbaň po kalamite čiastočne zarastená malinčím, kde tu vývrat, mladý strom, zužovala sa do lievika, v pravo, vľavo, dole les tak som sa postavil do jej spodnej časti, hádam dačo ulovím. Starší 5 ročný farbiar si sadol vedľa mňa, mladý 9 mesačný farbiarik ,  malý cholerik sa rozhodol  rúbaň preskúmať. Zo strany na stranu ju začal s nosom pri zemi prehľadavať.  Mladý má popri staršom farbiarovi niekoľko úspešných aj dosť ťažkých dohľadávok a niečo aj samostatne, no stále je to iba mladý farbiarik, ktorému nechávam užívať si psie detstvo.  Stál so asi 5 minút, mladý bol odo mňa tak 60 metrov, nič sa nedialo. Z pravej strany 40 metrov odo mňa vyrazil vlk. Žiadne postavenie sa, vetrenie, iba surový útok za farbiarom. Kým som stihol hodiť flintu do pleca už bol od farbiarika zhruba 5 metrov. Ránu som hodil len tak zo zúfalstva, farbiar i vlk zmizli, vlka so zbadal ako sa vracia do lesa, druhý neúspešný výstrel, vlk skočil do húštiny, farbiarik pribehol zjavne prekvapený ku mne a dva krát štekol. Nie je to prvý krát čo som také niečo zažil. Tri krát mi farbiar naháňal vlka, dva krát to pre vlka nedopadlo dobre, no a toto je už môj druhý zážitok, keď vlk útočil na farbiara. Aj v jednom, aj v druhom prípade sme to všetci aktéri prežili, no po príchode domov napriek tomu, že som už 6 mesiacov nepil alkohol /nebojte sa, nie som alkoholik, iba som mal seba zápor/ som otočil 4 poháriky marhuľovice. To, že som chybil vlka ma tak neštve veď ich mám niekoľko ulovených, ale tá bezmocnosť a skutočnosť ako ľahko môžem prísť o farbiara a ani som o tom nemusel vedieť ma prenasleduje do teraz. Ak nechcete prísť o farbiara v lese držte si ho v zlatej klietke doma a čítajte si pri kávičke príbehy o farbiarov. Ja ich radšej aj napriek riziku budem prežívať v skutočnosti.

Jaro Hudáč

KVF Sielnica 2019