Pohár SPZ 2017

Víťazom XXXIII. ročníka skúšok farbiarov o Pohár SPZ 2017 sa stal Jakub Bašista so sukou HF Luna Krigov s počtom 380 bodov v II.cene.

Výcvikový deň farbiarov  v spádovej oblasti Dolný Kubín, ktorý sa konal dňa  2.6. 2018

V našej  okresnej organizácii SPZ a OPK začala pracovať  v novom zložení kynologická komisia , kde všetci jej členovia sú  veľkí kynologickí nadšenci,  prevažne   farbiaristi a kopoviari.

Po niekoľkých stretnutiach  si komisia vytýčila  určité pracovné ciele  na rok 2018 a jedným z takýchto cieľov bolo aj usporiadanie  výcvikového dňa farbiarov. V súčinnosti  s farbiaristickým  aktivistom pre okres Dolný Kubín Ing. Františkom Hlinickým sme oslovili   poľovnícke združenie  Veličná, ktoré má na takúto udalosť výborné podmienky a ktoré nám vyšlo ochotne  v ústrety.

Výcvikový deň sa konal  2.6.2018  na poľovníckej chate Diana vo Veličnej - Revišné, v krásnom prostredí poľovníckeho zariadenia.

Keďže  prejavili o výcvikový deň záujem   i  majitelia  iných plemien , a z iných regiónov Slovenska, prijali sme to s potešením a tak sa okrem farbiarov zúčastnili  i dva  hladkosrsté jazvečíky a jeden tatranský durič, v celkovom počte 10 psíkov.

Ráno o 08.30 h účastníkov privítal  predseda kynologickej komisie  MUDr. Ivan Kubačka PhD.  a podpredseda SPZ a  OPK pre Dolný Kubín  Ing. Ľubomír Turkota.

Kedže výcvikového dňa sa zúčastnili mladý vodiči i s mladými  jedincami, rozdelili sme výcvik na teoretickú časť a praktickú časť.

Na teoretickú časť sme mali pozvaného  vynikajúceho znalca  farbiarov ,  človeka s darom reči a bývalého predsedu klubu farbiarov Ing. Petra Grellnetha staršieho, a farbiar aktivistu  pre okres D. Kubín  Ing. Ferka Hlinického, od ktorých sa  mladí kolegovia, ale i záujemcovia zo strany jednotlivých členov hosťujúceho poľovníckeho združenia a ich rodinných príslušníkov, dozvedeli užitočné rady, ako  vychovávať mladého  farbiara a ako s ním pracovať . Čo má vedieť  dobrý vodič farbiara, ako predviesť farbiara na   PF a IHF, výstavách. Účastníkom boli ukázané a predvedené základné pomôcky pre výcvik farbiara i s GPS.

Po ukončení teoretickej časti sa prešlo na praktickú  časť. Pre každého psa  bola pripravená samostatná   stopa.

Najskôr bola vykonaná ukážka skúseným vodičom, ako má   byť zvládnutá dohľadávka  so  skúseným psom , vrátane odloženia psa, overenia nástrelu a postupu po stope. Potom  ukážka nasadenia a vedenia   mladého 6 mesačného  psa .

Každý z účastníkov si mohol,  na stope pre neho pripravenej, odskúšať ako má so svojim psíkom pracovať pričom bol kontrolovaný skusenými vodičmi , ba dokonca i rozhodcom z výkonu. Začiatok  stopy , bol označený  tabuľkou a taktiež i ležisko, z ktorého sa pes vypúšťal k trenažéru, na ktorom bola  zavesená " verná" vypchanina  čerstvo streleného diviaka. Výcvik sa konal na  stope diviaka, pretože v uvedenom období sme ešte nevedeli  zabezpečiť   maketu  z vysokej zveri.

Počasie nám prialo. Záverečné stopy síce  boli preliate krátkou dažďovou prehánkou, ale nikomu to neubralo z dobrej nálady , ktorá sa niesla  celým dňom.  Na záver  sme sa opäť zišli na  chate pri  výbornom  guľáši,  v réžii členov kynologickej komisie, kde sa ešte vymenili poznatky a  skúsenosti

z  celého dňa. V dobrej nálade sme sa rozchádzali s predsavzatím, že o rok  to určite  zopakujeme.

Touto cestou  sa chcem poďakovať všetkým  členom kynologickej komisie, za obetavosť a perfektne zorganizovanú akciu, členom poľovníckeho združenia Veličná,

Gešvandtnerovcom za zapožičanie a nainštalovanie trenažéra a všetkým kynologickým nadšencom .

Kynológii zdar.

Ivan Kubačka

V D. Kubíne dňa 11.6.2018                                                                           Fotogaléria

SPRAVODAJ 2018